Co na kaca? 15 naukowych sposobów na uleczenie kaca!

Jak co roku na święta i sylwestra pojawia się dużo materiałów związanych z leczeniem kaca oraz poradami jak pić aby nie bolała głowa dzień po. Owszem każdy jest mądry i mówi aby po prostu nie pić. Jesteśmy jednak Słowianami. Żyjemy w takiej a nie innej kulturze i jeżeli jesteś dorosłym mężczyzną to najprawdopodobniej będziesz mieć problem by na spotkaniu rodzinnym powiedzieć: “dzięki, ale nie pije”. Czasem możesz po prostu samemu mieć na to ochotę by się zresetować – zakładając, że nie robisz tego samego co tydzień lub kilka razy w tygodniu. Wszystko jest dla ludzi. Zrobiłem więc absolutnie totalny research na temat tego jak rzeczywiście uniknąć kaca lub jak go zwalczyć jeżeli już się pojawi. Część z Was ma swoje sprawdzone sposoby, ale wspomnicie mnie jak tylko obudzicie się np po sylwestrowej nocy z ciężką głową. Chciałem się zmierzyć z faktami naukowymi na temat leczenia/unikania kaca. Oto i one:

Co na kaca? Odwodnienie po alkoholu.

Alkohol jest bardzo silnym diuretykiem co oznacza, że wydalasz z organizmu kilka razy więcej wody niż przyjmujesz, ponieważ tracisz wodę w nadmiernych ilościach. Nie wiem czy wiedziałeś, że jeden kieliszek wina (250 ml) powoduje, że tracisz od 600 do 1000 ml wody a w tym sodu, potasu i elektrolitów. Czemu tak się dzieje? Alkohol powoduje zmniejszenie produkcji hormonu anty-diuretycznego, dlatego właśnie tracimy więcej wody niż to wynika ze spożycia.

Robiliście kiedyś taki eksperyment? Zważcie się jednego dnia rano kiedy nie spożywaliście dzień wcześniej alkoholu (zero). Zróbcie to samo po wypiciu dzień przed np. 3 lampek czerwonego wina.

Średnio będziecie lżejsi o około 1,5-2 kg. Nie oznacza to, że alkohol spowodował schudnięcie, ale właśnie utratę wody, a tym samym kaca!

Co ciekawe, że kac przebiega zupełnie inaczej w zależności od rejonu geograficznego, w którym się znajdujecie, ponieważ elementy związane z klimatem wpływają na Wasze ciało:

 

Najcięższy kac:

  • obszary miejskie, z dużą ilością zanieczyszczeń / smogiem. Niska lub średnia temperatura

Najlżejszy kac lub jego całkowity brak:

  • obszary o dużej wilgotności powietrza i temperaturze np. tropikalne klimaty np. Karaiby lub po prostu ciepłe, wakacyjne regiony świata Hiszpania, Grecja etc.

 

Duża wilgotność powietrza w popularnych kierunkach wakacyjnych wpływa na mniejsze odwodnienie organizmu a co za tym idzie mniejszego kaca.

 

Wynika to z faktu, że w regionach o wysokiej wilgotności powietrza oraz temperaturze trudniej jest się AŻ tak odwodnić, ponieważ nasza skóra poprzez pory cała oddycha i także potrafi wchłaniać i wydalać wodę (pot).

W każdym razie zabezpieczenie się poprzez picie dużej ilości wody przed oraz w trakcie jest absolutnie niezbędne. Dlatego np. picie wódki z kieliszków może spowodować większego kaca, niż picie drinków, ponieważ jednocześnie nie przyjmujesz innych płynów. Niestety, w polskiej tradycji picia shotów z wódki raczej nie króluje spożywanie dużej ilości napojów. Jedynie “na popitkę” a to spory błąd. Woda z ogórków aby uchronić się przed kacem jest też ciekawym sposobem, ponieważ dzięki sporemu zasoleniu zatrzyma sporą ilość wody w organizmie co uchroni nas przed katastrofalnym odwodnieniem.

 Jeżeli już pijesz wódkę z kieliszków (shoty) to pamiętaj, aby nie tylko mieć napój do popity, ale spożywać dużo jakichkolwiek napojów/wody/itp. Zmniejszy to objawy Twojego kaca, bo będziesz nawadniał organizm. 

 

Mam już kaca. Nie piłem wody. Jak poradzić sobie z odwodnieniem?

 

No dobra, ale jeżeli już macie kaca to co wtedy zrobić aby zmniejszyć jego skutki skutki uboczne w zakresie znacznej utraty wody?

1. Wypij 12 szklanek wody

Oczywiście nie pij ich od razu tylko na przestrzeni kilku(nastu) godzin. Musisz uzupełnić płyny nie ma szans inaczej. Jeżeli nawet nie czujecie suchości w ustach i nie macie ochoty po prostu na wodę, to i tak jest to mega potrzebne.

2. Napoje sportowe z elektrolitami / imbirowe / wodę z kokosa

Zbyt duża ilość wody podczas odwodnienia może też pozbawić Cię cennych elektrolitów. Pij dlatego napoje izotoniczne zawierające elektrolity, ponieważ one pomogą Ci je uzupełnić podczas kaca.  Napoje typu “Ginger Ale” czyli imbirowe też mogą być ciekawym uzupełnieniem, ponieważ imbir oraz “bąbelki” pomogą złagodzić zaburzenia żołądka, ale przede wszystkim fajnie nawodni ciało.

Woda z kokosów jest bardzo bogata w elektrolity

 

Kolejnym fajnym sposobem może być woda z kokosa, która ma bardzo dużą ilość elektrolitów.

3. Elektrolity dla dzieci

W aptece są takie środki takie jak np Orsalit czy stoperan elektrolity, które także w świetny sposób uzupełnią brakujące elektrolity i pomogą nam w tej nierównej walce z odwodnieniem! 🙂

4. Sok z ogórków kiszonych

Stary sprawdzony sposób. Dlaczego działa? Jest bardzo słony, dlatego wiadomo że sód pozwala zatrzymać wodę w organizmie. Idealnie jest dlatego zagryzać wódkę ogórkiem kiszonym podczas imprezy, ale jeszcze lepiej jest poprosić gospodarza o wodę z tych ogórków. Wszyscy się zdziwią gdy jednym haustem wypicie np szklankę soku z ogórków, ale to Ty będziesz się śmiać gdy Twój kac będzie niższy.

Ogórki kiszone i woda z nich to jeden z lepszych pomysłów by uniknąć kaca lub go szybko zwalczyć

Co na kaca? Podrażnienie żołądka

To oczywiste i nie trzeba nikomu tłumaczyć, że alkohol podczas kaca bardzo mocno podrażnia żołądek i przeważnie nie chce nam się jeść. Czujemy się mega napełnieni, mimo że podczas imprezy mogliśmy wcinać jak małe Kazie. Alkohol ma fatalny wpływ na podrażnienie ścian żołądka co właśnie m.in zwiększa produkcję kwasów żołądkowych, ale także wydzielanie ich w trzustce i jelitach. To wszystko powoduje właśnie mega niefajne objawy zatrucia alkoholowego.

Najedz się, spore ilości węglowodanów przed imprezą

Możesz, a nawet powinieneś bezkarnie zjeść pizzę, pierogi ruskie albo z kapustą i grzybami czy jakiś zajebisty makaron. To spowoduje, że alkohol będzie wolniej wchłaniany do organizmu, ponieważ mniejsza część żołądka będzie go wchłaniać a tym samym upojenie też będzie wolniej narastać i nie będziemy tak katować naszego żołądka.

Jeżeli wiesz, że na imprezie będziesz pił alkohol najedz się przed nią czegoś wysoko-węglowodanowego np pizzy 🙂

 

 

Ważne! Nie bierz leków przeciwbólowych

No właśnie. To normalne co każdy robi – bierze leki przeciwbólowe bo tak ich głowa napieprza, że nie mogą wytrzymać, ale… jeżeli chciałyby coś zjeść to takie tabletki mogą tym bardziej podrażnić żołądek. Ten sam, który został kilka (naście) godzin wcześniej skatowany przez alkohol.

Sok pomidorowy pomaga usunąć alkohol z organizmu!

Badania naukowe wykazały, że sok pomidorowy może pobudzać czynność wątroby, co przyspiesza trawienie alkoholu i wydalanie go z organizmu. Inne badania sugerują, że przeciwutleniacze i witaminy obecne w pomidorach szybko przywracają utracone podczas nocy picia, dzięki czemu czujesz sięlepiej. Oczywiście “Krwawa Merry” się tutaj nie liczy 😉 chyba, że w wersji “virgin”.

 

Wiadomo dlaczego na kacu najlepiej smakują fast foody czy jajecznica!

Wszystko za sprawą L-Cysteiny, enzymu białkowego, który bierze największy udział w detoksykacji i ma silne właściwości antyoksydacyjne. Osobiście nie jestem fanem jajecznicy. Aby była naprawdę smaczna musi być dodatkowo z kiełbaską, pomidorami lub koncentratem pomidorowym, czymś ostrym, żółtym serem i np bazylią. Jednak to właśnie w jajecznicy jest sporo L-Cysteiny która pomaga usunąć aldehyd octowy z organizmu (inna substancja, która w głównej mierze odpowiada za występowanie kaca i produkowana jest przez organizm podczas trzeźwienia).

Jednak… jajecznica to nie wszystko ponieważ najwięcej tego “magicznego” aminokwasu znajdziecie w produktach wysoko białkowych:

wołowina, mięso drobiowe, fasola, soczewica, spirulina, soja, białko mleka, orzeszki ziemne, kukurydza

Dlatego tak bardzo lubimy fastfoody na kacu, ponieważ zawierają najwięcej enzymów i aminokwasów, które działają silnie antyoksydacyjnie!

 

Ten “cudowny” aminokwas występuje także w postaci suplementów diety pod nazwą NAC czyli: N-Acetyl Cysteina. Znajdziecie go przeważnie w sklepach z odżywkami dla sportowców i jest to coś całkowicie legalnego i zdrowego (jak wszystko w odpowiednich dawkach).

500 mg NAC oraz witaminy B1 przed imprezą oraz 500 mg + B1 może całkowicie i szybko zlikwidować objawy kaca. Poczytajcie sobie o metabolizowaniu alkoholu oraz NAC Cysteinie.

Kto z Was się jednak spodziewał, że na kaca może pomóc super food spirulina? 😉