Nietypowe oznaki inteligencji: Przeklinanie, chaos, alkohol.

To ciekawe jak bardzo fakt co myślimy o sobie jest skorelowany z tym co zostało nam narzucone w dzieciństwie przez różnego rodzaju normy społeczne. Całe życie większość z nas żyje z poczuciem, że coś robi źle, coś robi nie tak. Szczególnie pokolenie urodzone w latach 80-tych żyje w poczuciu, że coś trzeba lub czegoś nie wypada, a nie dopuszcza do siebie faktu że mogą to być właśnie nietypowe oznaki inteligencji.

Mnie to osobiście bardzo wkurwiało bo jestem typem, który ma absolutnie w dupie to co wypada, a czego nie wypada. Zawsze robiłem to na co mam ochotę, dlatego bardzo mnie ucieszyło wiele badań naukowych, które stwierdzają, że:

 

 Ludzie którzy przeklinają, bałaganią, dużo piją i chodzą późno spać są bardziej inteligentni od reszty! 

 

No dobra ktoś może zapytać, ale skąd to wiadomo gdzie te badania, dlatego bardzo dokładnie chciałbym opisać co na to wpływa i dlaczego możecie przestać się obwiniać za jakieś zachowania.

OZNAKI INTELIGENCJI: PRZEKLINASZ JAK SZEWC

Zastanów się ile razy zdarzyło rzucić Ci się soczystą “kurwą” pod nosem czy skomentować. Nie jesteś sam 🙂 Mnóstwo osób po prostu mówi tak jak ma ochotę. Mówi się, że to język ludzi ulicy, którzy mają ubogie słownictwo. Co za błąd!

Psycholog Kristin L. Jay oraz Timothy B. Jay z Marist College w USA dowiedli podczas badania (całość opisana jest tutaj ), że osoby używające częściej niż inni przekleństw mają wyższy zasób słownictwa od tych, którzy tego wcale nie robią lub rzadko. Wyjątkiem są przekleństwa dotyczące płci żeńskiej czyli po prostu wyzwiska. Podczas badania najpierw kazali uczestnikom wypisać tak dużo przekleństw jak tylko znają, a następnie zrobili im badania inteligencji. Wyniki już znacie – Ci, którzy znali i używali więcej przekleństw mieli dużo lepsze wyniki w testach inteligencji.

Ciekawe stwierdzenie, ale prawda jest taka że aby wygenerować czasami przekleństwo w tylu różnych znaczeniach trzeba wykazać się nie lada inteligencją by w zależności od kontekstu, zabarwienia emocjonalnego i znaczenia zostało odpowiednio użyte. Dlatego fakt jest dla Was prosty – nie jesteście gorsi, dlatego że przeklinacie to tylko nietypowe oznaki inteligencji. Nie mówię, że powinniście teraz w każdym zdaniu użyć soczystej kurwy, ale… przestać mieć wyrzuty sumienia, bo to coś co z pewnością ogranicza Wasze szczęście. To po prostu nietypowe oznaki inteligencji 🙂

Próbowałem coś więcej znaleźć na ten temat, ale wszelkie źródła odwoływały do tego jednego. Wniosek z tego płynie taki, że nikt Wam nie może zarzucić ubogiego słownictwa tylko dlatego, że przeklinacie sporo.

 

OZNAKI INTELIGENCJI : CHAOS
Chaos czyni Cię inteligentnym!

 

Tak przyznaję, ja też bywam człowiekiem chaotycznym, nie mam porządku na biurku w pracy ani w domu. Przychodzę i pojemniki po obiedzie zostawiam gdzie popadnie czym doprowadzam moją partnerkę do szewskiej pasji, ale zawsze mi mówiono, że:

Czysty dom to przegrane życie 😉

Manager powinien być chaotyczny, bo to znaczy że jest kreatywny, a nie traci czas na sprzątanie biurka

 

No i stało się 🙂 Kathleen Vohs z Uniwersytetu w Minessocie w USA razem z zespołem udowodniła w swoim artykule naukowym, że nie porządek bardzo sprzyja kreatywności.

Vohs wraz z zespołem zamknęła jak to zwykle bywa garstkę ludzi w pokoju czystym i schludnym i drugą garskę w pokoju gdzie panował bałagan, rozgardiasz i ogólnie rzecz biorąc chaos. Mieli oni m.in wypisać nowe pomysły na wykorzystanie piłeczki ping-pongowej.

Obie grupy wygenerowały tyle samo pomysłów, ale ta grupa “chaotyczna” wygenerowała w mniemaniu bezstronnych sędziów ciekawsze i bardziej kreatywne. Dodatkowo wnioski jakie wysnuli były takie, że osoby znajdujące się w nieporządku częściej wolą nowe produkty od sprawdzonych rozwiązań. Przestrzeń nie uporządkowana zdecydowanie bardziej stymuluje chęć uwolnienia się od sprawdzonego ładu, zabawy oraz wymyślania nowych rozwiązań.

To bardzo ciekawe, bo oznacza że przebywanie w czyściutkim biurze lub domu nie stymuluje do kreatywności. Nie wymyślicie tam niczego nowego. To tak apropo artykułu o “kurach domowych” – jeżeli Wasz partner/ka będzie naciskać na porządek to prześlijcie jej mój post razem z uzasadnieniem, że to oznaki inteligencji. Możecie powiedzieć, że pięknie wysprzątany dom nie sprzyja kreatywności w kuchni lub sypialni 😉 Zresztą jeżeli jesteście Kobietą to tutaj dowiecie się jak być lepsza w sypialni.

OZNAKI INTELIGENCJI: LUBISZ WYPIĆ DUŻO ALKOHOLU

To oczywiście nie jest żadne nawołanie do pijaństwa, bo to powoduje tylko problemy, kłótnie, patologie i kryminał. Przyznaje się bez bicia, że sam lubię wypić sobie lampkę wina czerwonego lub całą butelkę 😉 …a jak jestem na imprezie to nie jestem tym, którego trzeba specjalnie namawiać na alkohol, ale do rzeczy:

Amerykańsko-brytyjski naukowiec zajmujący się psychologią ewolucyjną Satoshi Kanazawa z London School of Economics udowadniają w swoim artykule w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie naukowym Psychology Today , że zwiększona ilość pitego alkoholu ma związek z inteligencją w dzieciństwie.

Osoby, które dorastały w inteligentnym otoczeniu, mają wyższe IQ w późniejszych latach spożywają więcej alkoholu od swoich “nudnych” rówieśników. Badacze starali się wykluczyć wszystkie czynniki zewnętrzne, poniewąż ktoś może powiedzieć że inteligentni ludzie mają lepsze stanowisko, często managerskie i sytuacje towarzysko-biznesowe wymagają od nich spożywania alkohlu, ale nie. Zostało to wykluczone ponieważ to właśnie ich inteligencja nakazuje im spożycie alkoholu. Naukowiec mówi, że picie alkoholu jest “ewolucyjnie inteligentne” ponieważ etanol jaki znamy jest dopiero znany człowiekowi od około 10 000 lat.

Oczywiście nie ma to żadnego uzasadnienia w zdrowym trybie życia, jest to negatywnie społecznie itp. ale z pewnymi badaniami nie można dyskutować. Dlatego jak następnym razem upijesz się, będziesz mieć ogromnego kaca…to nie miej wyrzutów sumienia, że następnym razem nie będzie takiej imprezy tylko powiedz sobie:

No cóż… To wszystko dlatego, że jestem inteligentny

Zresztą nie bez kozery artyści, wynalazcy z poprzednich epok tak bardzo lubili używki. To nie powodowało, że byli mniej produktywni czy głupsi. Najwyraźniej potrzebowali po prostu przeróżnych bodźców by stymulować swoją kreatywność. Przy okazji…wiecie, że Szekspir zmarł właśnie dlatego, że wypił za dużo na weselu córki Judyty? Wyszedł na dwór bez czapki i płaszcza przez co dostał silnej gorączki, przeziębienia i niedługo po tym zmarł (źródło: http://kochamteatr.pl/szekspir/)

Dlatego już na serio…po prostu nie obwiniaj się jak znowu wypijesz za dużo. Nie jesteśmy pierwszym ani ostatnim pokoleniem, które lub pić alkohol. Nawet uważam, że nasze korzenie i pozycja geograficzna wbrew pozorom temu co się mówi na świecie nie wskazuje na zwiększone spożycie alkoholu. Uwielbiam podróże i dlatego mogę spokojnie stwierdzić, że wcale nie pijemy więcej od narodów zachodnich. Ba…. myślę, że mamy nawet większy umiar niż oni 🙂

 

OZNAKI INTELIGENCJI: PÓŹNO CHODZISZ SPAĆ

Późno chodzisz spać

O tak! Ja po prostu czuje, że żyje kiedy jest noc. Potrafię się bardziej skupić, jest mniej rzeczy rozpraszających uwagę, ciszej. W ciągu dnia czuje, że mam bardzo dużo dystraktów co sprawia, że jestem nieefektywny. Już od najmłodszych lat szkolnych rodzice walczyli ze mną bym szedł spać, a ja właśnie wtedy miałem najwięcej do roboty i na pewno nie była to nauka 🙂

Ten sam naukowiec “od picia” Satoshi Kanazawa wykazał  korelację pomiędzy chodzeniem późno spać przez dzieci i młodzież, a inteligencją w późniejszym wieku. Naukowcy tłumaczą to w ten sposób, że chodzenie późno spać nie jest nam dane przez naturę, a jest to efekt testowania granic naszego organizmu na co możemy sobie pozwolić. No ale skoro inteligentni też lubią sobie wypić to nic dziwnego, że nie śpią bo przecież piją 😉

W każdym razie wśród nocnych marków było lub jest mnóstwo wielkich ludzi. M.in:

Charles Bukowski
Franz Kafka
Fiedel Castro
Winston Churchil
Józef Stalin
Tolkien

Dlatego następnym razem jak obudzicie się niewyspani bo siedzieliście do późna nad czymś ważnym, pracowaliśmy czy po prostu oglądaliście telewizję to nie miejcie wyrzutów sumienia. To nic złego. Gdybyście byli porannymi ptaszkami prawdopodobnie nie osiągnelibyście tego co osiągnęliście w życiu.

Co ciekawe od późnego chodzenia spać wszystko się zaczyna, ponieważ ludzie którzy “buszują” w nocy zamiast spać nabierają złych nawyków typu przeklinanie, picie alkoholu, palenie papierosów a te (poza paleniem) jak wiecie nie są wcale powodami głupoty czy upośledzenia. Tutaj znajdziecie te fakty u źródła:

W takim razie idę się kurwa napić jakiegoś dobrego wina oraz spać do późna, bo nie zapowiada się krótka noc w tym bałaganie 🙂

Namiętności życzę!
kontakt@szczerydobolu.pl